Kombi Değişiminin Önemi

Teknoloji günden güne gelişip karşımıza daha verimli ve emisyon değerleri düşük kombiler çıkarıyor. Daha verimli kombi demek, yakıt sarfiyatının azalması demektir. Doğalgaz faturanıza azalma olarak yansıyacak olan bu verim artışı ile tasarruf ederken ısının.

2019 Kasım’dan itibaren artık üretici firmalar piyasada -yarı yoğuşmalı- denen premix teknolojisine sahip olmayan cihazların üretimi durdurulacak, bunların yerine premix teknolojili daha da yüksek verimli ve düşük emisyonlu cihazların üretimine geçilecektir.

Tüm bunların yanı sıra yeni teknoloji kombilerin çalışırken ürettiği ses miktarı azalmış, kullanım suyunun sağlanma debi değerleri arttırılmıştır.

Kısacası kombinizi değiştirmek hem cebinize hem de konforunuza olumlu etkiyecektir.

Eski kombinizi yenilerken, öncelikle bu işlem için doğalgaz şirketine bildirimde bulunulması gerekir (İzmir için İzmirgaz). Bu bildirim ancak firmamız gibi “İzmirgaz Yetki Belgesine sahip firmalar” tarafından yapılabilir. Montaj işlemi de ancak ve ancak yetkili firmaların yetkili teknisyenleri tarafından yapılmalıdır.Doğalgaz şartnamesindeki güncel değişiklikleri takip eden sertifikalı firmaların yaptığı montajlarda, sonradan hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Kombi gibi doğalgazla çalışan cihazlar, sıradan birer beyaz eşya değildir. Bu yüzden marketlerden veya beyaz eşya mağazalarından alınmamalı ve montajı da İzmirgaz’dan yetki belgesi olmayan firma veya elemanlara yaptırılmamalıdır.Kombi yenilemede işlem sırası şöyledir;

1- Doğalgaz uygunluk belgesinin alınması: Bu belgenin alınması şarttır. Bu belge olmazsa cihazınız garanti kapsamı dışında kalır.

2- Eski kombinin sökülmesi: Eski kombinizin, mevcut tesisata ve duvarlara zarar verilmeden itinalı bir şekilde sökülmesidir.

3– Yeni kombinin duvara asılması ve baca bağlantısının yapılması: Yeni cihazın montaj şarnamesine uygun olarak duvara asılması, hermetik baca bağlantısının konvansiyonel kombilerde %2 eğimle aşağı doğru, yoğuşmalı kombilerde ise %2 eğimle yukarı doğru olacak şekilde yapılmasıdır.

4- Kombinin alt bağlantı parçalarının yenilenmesi: Eski kombi bağlantısında yer alan 1/2¨ soğuk su giriş vanası ve filtresi ile kalorifer tesisatına bağlanacak 3/4¨ kelebek vana ve filtresi yenileri ile değiştirilmelidir. Ayrıca gaz bağlantısında da 3/4¨ sarı renkli makaronlu gaz fleksi takılmalıdır. Yoğuşmalı kombilerde” drenajın pis su tesisatına bağlanması” şarttır. Yoğuşmasız eski kombinizi yoğuşmalı bir cihazla değiştirmeniz halinde, İgdaş “doğalgaz tadilat projesini” şart koşmuştur.

5-Tesisatın kontrol edilmesi: Montajın son aşamasında kombiye ve tesisata su verilerek kombi altında ve diğer odalarda kaçak olup olmadığının kontrol edilmesidir.

6- Elektrik bağlantısının yapılması: Yetkili servis tarafından cihazın elektrik bağlantısının yapılmasıdır.

7- Cihazın devreye alınması: Cihazın gaz ayarı yapılarak yetkili servis tarafından devreye alınması ve çalıştırılmasıdır. Bu aşamada muhakkak “doğalgaz uygunluk belgesinin” servise ibraz edilmesi gerekmektedir.

8- Cihazın kullanımı hakkında bilgi verilmesi: Yetkili servisin, kullanıcıya cihazı nasıl kullanacağını tarif etmesidir. Bu anlatımlarda; cihazın açılışı , kapanışı, suyu eksildiğinde su takviyesinin nereden yapılacağı, cihazın yaz ve kış devresi, sıcaklığın artırılması ve azaltılması, arıza kodlarının anlamları gibi konularda bilgiler verilmektedir